Төзелеш материаллары һәм чүп-чар: һәрнәрсәнең үз урыны

2024 елның 10 октябре, пәнҗешәмбе

Лениногорскида инспекторлык хезмәтләре һәм йорт хуҗалары арасында йорт территориясен карап тоту мәсьәләләрендә еш каршылыклар туа.

Шәхси секторда яшәүчеләр, әгәр йорт үз акчасына сатып алынган икән, аның янәшәсендәге җир дә шәхси милек булып тора. Димәк, аны теләгәнчә кулланырга да була, дип саныйлар.  Ләкин шәхси йорт төшенчәсе өй тирәсендәге койма белән чикләнгән территорияне генә үз эченә ала.

Еш кына шәһәрлеләр йортлары тирәсендәге мәйданнарга төзелеш материалларын куя. Нәтиҗәдә, шәхси сектор урамнарын бер ел эчендә чүп, ком, кирпеч өемнәре «бизи».

Татарстан Республикасы Лениногорск муниципаль районы Лениногорск шәһәре муниципаль берәмлеге территориясен төзекләндерү кагыйдәләре нигезендә (77 нче пункт) йорт территориясеннән тыш, зур габаритлы калдыклар туплау тыела. Шундый ук кагыйдәләр Лениногорск районының барлык 24 авыл җирлегендә дә кабул ителгән һәм гамәлдә.

Әгәр сез йорт яки каралты-куралар төзү планлаштырасыз икән, Лениногорск шәһәре муниципаль берәмлеге Башкарма комитетына (Кутузов урамы, 1 йорт), районда – авыл җирлеге башлыгына, төзелеш материалларын вакытлыча рөхсәт алу турында гариза белән мөрәҗәгать итәргә кирәк. Рөхсәт булганда беркетмәләр төзелми, ләкин барлык адреслар да административ контрольгә алына.

Тагын бер очрак – төзелеш чүп-чары. Биналарны, яки корылмаларны сүтү, ремонтлау яки төзү процессында барлыкка килгән калдыкларны төзелеш чүп-чары дип атыйлар: ватык кирпеч, металл һәм бетон кисәкләре, штукатурка, агач кисәкләре, сүтелгән идән һәм дивар катламнары, бизәкләү калдыклары, обойлар һәм иске линолеум кисәкләре, буяу материаллары калдыклары, иске тәрәзәләр һәм ишекләр, кисәкләр киптергеч һәм керамик плитка һ. б.

Төзелеш һәм ремонт калдыкларын гадәти (көнкүреш) чүп контейнерларына ташлау катгый тыелганлыгына аерым игътибар итәргә кирәк. Калдыкларны тиешле урында калдырган өчен штраф түләргә туры килмәсен өчен, аларны чыгару һәм утильләштерү мәсьәләләрен алдан уйларга кирәк.

Административ бүлек белгечләре тарафыннан мондый характердагы бозуларны ачыклау буенча рейдлар даими рәвештә оештырыла. Хокук бозучыларны җәза төрен билгели торган административ комиссия утырышларына чакыралар – кисәтү яки 2000 сумнан 3500 сумга кадәр штрафтан гыйбарәт.

Административ хокук бозулар буенча сораулар туса, Лениногорск шәһәре, Гончаров урамы, 1 йорт, янкорма, 3 кабинет, , телефон (85595) 5-46-72 08.00 – 17.15, җомга-08.00-16.00, төшке аш 12.00 - 13.00.