Лениногорск районында «Точка роста» үзәге ачылды

2024 елның 11 сентябре, чәршәмбе

Бүген Лениногорск районының Ивановка авылында төп мәктәптә «Мәгариф» милли проектының «Заманча мәктәп» федераль проекты кысаларында төзелгән һәм «үсеш ноктасы»Федераль мәгариф челтәренең үзәкләренең берсе булган табигый-фәнни һәм технологик юнәлештәге Яңа мәгариф үзәге ачылды.

Әлеге үзәк укучыларыбызга заманча белем бирү технологияләреннән һәм инновацияләрдән файдалану мөмкинлеген тәэмин итү, шулай ук цифрлаштыру, фәнни тикшеренүләр һәм гамәли тәҗрибәләр кебек өлкәләрдә аларның күнекмәләрен үстерүгә ярдәм итү өчен булдырылган.

Хәзер Ивановка мәктәбендә химия һәм биология яңа дәрәҗәдә укытылачак. Төп мәктәпкә өч күпфункцияле җайланма, дүрт ноутбук, робот техникасы, физика, химия, биология, экология, анатомия, нейротехнология буенча цифрлы лабораторияләр һәм инженер системаларының программалаштырыла торган модельләре конструкторы бирелде. Ивановка төп мәктәбендә барлыгы 43 укучы белем ала, 1-9 сыйныфлар, төп мәктәп укучылары өчен 5-9 сыйныфлар биология һәм химия предметлары тагын да күбрәк ошаячак.

Безнең районда Шөгер, Тимәш һәм Иске Иштирәк мәктәпләре базасында 3 «Точка роста» цифрлы һәм гуманитар профильле үзәк һәм Зеленая Роща, Иске Куак, Куакбаш, Подлесный һәм Иске Писмән мәктәпләре базасында  «Точка роста» табигый-фәнни профильле үзәк эшли инде. Педагоглар үзәк җиһазларын белем бирү максатларында актив кулланалар: беренче ярдәм күрсәтү күнекмәләренә өйрәтү буенча практик дәресләр үткәрәләр, 9 нчы сыйныфны тәмамлаучыларны химия, биология, физика буенча дәүләт йомгаклау аттестациясенә әзерлиләр.

Күренешләрне аңлау, аңлата яки тасвирлый белү, нәтиҗә ясый, анализлый белү - функциональ грамоталылыкның төп компетенцияләре булып тора. Әлеге үзәкне ачу безнең мәктәпнең белем бирү мөмкинлекләрен ныгытуда мөһим адым булыр һәм һәр укучыга үз һөнәрен табарга һәм укуда һәм киләчәк һөнәрендә яңа үрләргә ирешергә мөмкинлек бирер, дип ышанабыз.