Россия Эчке эшләр министрлыгының Лениногорск районы буенча дежур бүлегенә 33 яшьлек җирле кеше гариза белән мөрәҗәгать итте

2024 елның 5 сентябре, пәнҗешәмбе

Ир-ат сөйләгәнчә, берничә көн элек аның кесә телефонына билгесез номердан шалтырату кергән. Шалтыратучы үзен кәрәзле компания хезмәткәре дип таныштыра һәм килешүнең гамәлдә булу вакытын озайтырга тәкъдим итә. Моның өчен дәүләт хезмәтләре порталы мәгълүматларын расларга кирәк була. Бернәрсә турында да шикләнмичә, зыян күрүче тәкъдим ителгән шартлар белән ризалашкан һәмСМС-хәбәрдә килгән кодны әйтеп биргән.

Берникадәр вакыттан соң мессенджер ярдәмендә аңа «Дәүләт хезмәтләренең бердәм порталы» кулланучысыннан хисап язмасында парольнең үзгәрүе турында хәбәр килгән. Куркып, зыян күрүче әлеге телефон номерына шалтыраткан, анда «Дәүләт хезмәтләре порталының кайнар линиясе " хезмәткәре аның хисап язмасын вату һәм аны блоклау кирәклеге турында хәбәр иткән. Шуннан соң лениногорскилыны Үзәк банк хезмәткәренә күчерәләр.

Сөйләшү барышында «финансист " аның исеменә берничә кредит килешүе төзелүен һәм кредит потенциалын киметү өчен кредит алу өчен банкка мөрәҗәгать итәргә кирәклеген аңлатты. «Ярдәмче» ярдәмендә яшь кеше банкның мобиль кушымтасында гомуми суммасы бер миллион сумлык кулланучы кредитына гариза биргән, аның буенча хуплау алган.

Зыян күрүче акчаларын салдырган һәм аферистлар күрсәткән счетка күчергән, шуннан соң аны котлаганнар һәм кредитларның берсе гамәлдән чыгарылган, дип хәбәр иткәннәр. Икенче көнне зыян күрүче белән яңадан «банк хезмәткәрләре» элемтәгә чыга һәм аңа карата хокукка каршы гамәлләр дәвам итә, чөнки аның кредит потенциалы һаман да югары һәм яңадан банкка барырга һәм 1 800 000 сум күләмендә кредитка гариза язарга тәкъдим итә.

Бары тик җинаятьчеләрнең чираттагы шалтыратуыннан соң гына татарстанлы аферистларның хәйләләренә эләккәнен аңлаган һәм полициягә мөрәҗәгать иткән. Мошенниклык гамәлләре нәтиҗәсендә лениногорскилыга 2,8 миллион сум күләмендә зыян китерелгән.