Лениногорскида килешүгә кул куелды

2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2021 елның 20 гыйнварында Лениногорск мәгариф идарәсе залында тантаналы шартларда мәгариф идарәсе һәм мәгариф хезмәткәрләренең профсоюз оешмасы арасында Территориаль килешүгә кул куелды. Яңа документ өч ел дәвамында гамәлдә булачак.

Лениногорск муниципаль районы мәгариф учреждениеләренең башлангыч профсоюз оешмалары җитәкчеләре һәм рәисләре катнашында территориаль килешүгә кул куелды.

Килешүдә киләсе чорга мәгариф хезмәткәрләре өчен хезмәт һәм социаль-икътисади шартлар булдыру буенча якларның килешенгән позицияләре билгеләнде.

Очрашу кысаларында алдагы килешүнең үтәлешенә йомгак ясалды, социаль партнерлыкның югары дәрәҗәсе билгеләнде, бу хезмәткәрләргә социаль ташламалар һәм гарантияләр бирү мөмкинлеге бирә. Мәгариф идарәсе җитәкчесе Вагыйз Самиулла улы Санатуллин үз чыгышында килешү шартларын нәтиҗәле үтәүгә һәм кул куйган яклар арасында үзара аңлашуга ышаныч белдерде. Территориаль профсоюз оешмасы рәисе Марина Николаевна Сосункевич яңа килешүгә өстәмә ташламалар кертү һәм Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы законнары белән бары тик профсоюз әгъзаларына гына чагыштырганда социаль ярдәм чараларының артык дәрәҗәсен күздә тоткан ташламалар бирүгә басым ясады.

Яңа ел Гомумроссия мәгариф профсоюзы тарафыннан-спорт, сәламәтлек һәм озын гомер елы дип игълан ителде, шуңа күрә «Спорт һәм сәламәтлек " килешүенең яңа бүлеге актуаль. Хезмәткәрләр өчен ял итү зоналарын җиһазлау,  гимнастика үткәрү кебек яңа ташламалар каралган. Территориаль профсоюз оешмасының хезмәткәрләрнең һәм аларның гаилә әгъзаларының хәрәкәт активлыгын күтәрүгә юнәлдерелгән яңа социаль проектлар кекртелә.

Лениногорскиның профсоюз әгъзалары мәгариф хезмәткәрләре профсоюзының Республика комитеты социаль проектларында актив катнашалар.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгында территориаль Килешүне хәбәр итеп теркәгәннән соң мәгариф учреждениеләренең күмәк килешүләре өстендә эш башланачак.