Лениногорск районы башлыгы Рәгать Хөсәенов Лениногорск районы Иҗтимагый советы утырышында катнашты

2020 елның 26 ноябре, пәнҗешәмбе

Мэриянең утырышлар залында Евгений Благодаров рәислегендә Лениногорск муниципаль районы Иҗтимагый советы утырышы узды. Иҗтимагый совет эшендә Лениногорск районы Башлыгы, Лениногорск шәһәре мэры Рәгать Хөсәенов һәм Иҗтимагый совет әгъзалары катнашты.

Көн тәртибенә берничә мәсьәлә чыгарылган иде: Лениногорск шәһәрендә «Безнең ишегалды» программасын гамәлгә ашыру, Лениногорск муниципаль районында Бөек Ватан сугышы ветераннарына лаеклы хезмәт күрсәтү һәм яшәү шартлары тәэмин итү, дәүләт милли сәясәтен тормышка ашыруның барышы, Лениногорск районының Халыклар дуслыгы йорты эше турында хисап.

«Безнең ишегалды «программасын гамәлгә ашыру турында» гы беренче мәсьәлә буенча Лениногорск шәһәре Башкарма комитеты җитәкчесе Риваль Сытдиков чыгыш ясады.

5 ел эчендә Татарстанда 6,7 меңнән артык ишегалды төзекләндереләчәк-бу 2014 елга кадәр төзелгән, Татарстанда гамәлгә ашырыла торган ишегалды территорияләрен ремонтлау программалары буенча ремонтланмаган республиканың барлык күпфатирлы йортларының йорт яны территорияләре.

Программа буенча Лениногорск һәм Лениногорск районнарында барлыгы 199 ишегалды территориясе ремонтланачак. Быел 25 ишегалды ремонтланды.

"Лениногорск муниципаль районында Бөек Ватан сугышы ветераннарына лаеклы хезмәт күрсәтү һәм яшәү шартлары турында" социаль хезмәт күрсәтү бүлекчәсе мөдире Лилия Ризванова сөйләде.

1 ноябрьгә Лениногорск районында 70 яшьтән өлкәнрәк 2974 ялгыз һәм ялгыз яшәүче граждан яши, шул исәптән 766 - Бөек Ватан сугышы ветераны.

Шәһәрнең территориаль иҗтимагый үзидарәләре 15 елдан артык халыкның төрле социаль катламнарына, шул исәптән Бөек Ватан сугышы ветераннарына аерым игътибар бирә. ТОСларга оешмаган барлык сугыш ветераннары һәм тыл хезмәтчәннәре беркетелгән.

"Ветераннар ел саен кими бара, һәм безнең бурыч – аларны игътибар үзәгендә тоту, ветераннарыбыз  турында мәгълүматлар җыю», - дип билгеләп үтте «4 нче ТОС» коммерцияле булмаган автоном оешмасы рәисе урынбасары Мария Ермолаева.

Лениногорск районының Халыклар дуслыгы йорты эше турында Наилә Чубатова сөйләде. Халыклар дуслыгы йорты эше берничә юнәлеш буенча алып барыла: этникара мөнәсәбәтләрне гармонияләштерү һәм милләтара мәдәни хезмәттәшлекне үстерү, халыкларның традицион милли мәдәниятен саклау һәм үстерү, патриотик тәрбия.

Утырышның көн тәртибендәге барлык мәсьәләләр буенча тиешле карарлар кабул ителде.

Утырыш ахырында Евгений Благодаров һәм Рәгать Хөсәенов бүләкләү тантанасын үткәрделәр. Татарстан Республикасының дәүләт, социаль-икътисадый, фәнни һәм мәдәни үсешенә зур өлеш керткәннәре өчен Рәүхия Гыйниятуллина һәм Илгизәр Гәрәев «Татарстан АССР төзелүгә 100 ел» истәлек билгесе белән бүләкләнделәр.

Татарстан Республикасының дәүләт, социаль-икътисадый, фәнни һәм мәдәни үсешенә зур өлеш кертүе өчен Людмила Наумова «Татарстан АССРның 100 еллыгы» истәлек билгесе белән бүләкләнде.