Ахыр чиктә - чиста юллар - һәркем кызыксынырга тиеш

2020 елның 13 гыйнвары, дүшәмбе

Кыш - юл һәм торак-коммуналь хезмәтләр өчен җитди сынау чоры. Машина юлларын, тротуарларны һәм ишегалларын кардан чистартудан тыш, алар җәяүлеләрнең, шулай ук, махсуслашуына карамастан, транспорт чараларының һәм махсус техниканың куркынычсыз хәрәкәте өчен шартлар тудырырга тиеш.

Чистарту  бөтен шәһәргә кагыла.  Беренче чиратта күперләрне, юлларны, автомобиль юлларын, җәмәгать транспортының маршрут хәрәкәте булган юлларны, социаль өлкә объектларына - мәгариф учреждениеләренә, хастаханәләргә, кибетләргә, банкларга, административ биналарга, тар юлларны, тукталыш павильоннарын, җәяүлеләр өчен кичүләрне, квартал эчендәге территорияләргә керү юлларын, парковкаларны һ.б. кардан чистартыла.

Үзәк урамнарда автомобильләр хәрәкәтенең аеруча зур интенсивлыгы бар һәм алар иң таләп ителгәне булып тора, димәк, эксплуатация эчтәлегенә карата югары таләпләр куелган.

Шәһәр урамнары, һичшиксез, мөһим, ләкин ихтыяҗ азрак һәм, кагыйдә буларак, йөкләнешнең азрак дәрәҗәсенә ия.

Кар чистарту билгеле бер "сценарий" буенча алып барыла. Беренче чиратта юлларны, аннары җәяүлеләр юллары чистартыла , аннары кар чыгарыла.

Көндезге сәгатьләрдә кар чистарту техникасының уртача тизлеге, юлларда хәрәкәт итүче транспортның төп ташкыны, машиналар төялгән машиналар кебек үк, сәгатенә 15-20 километрдан артмый. Шуңа бәйле рәвештә, шәһәрдә яшәүчеләрнең барысыннан да юл һәм торак-коммуналь хезмәтләрнең эшенә сабырлык күрсәтүен сорыйбыз.

Көн саен шәһәр урамнарына кар чистарту техникасы күп булса да, кайбер юлларда кар көртләре элеккечә үк «үсә». Моның сәбәбе-шәһәр халкының юл кырыйларында калдырыла торган шәхси транспорты. Нәтиҗәдә, махсус техника, аннан карны чистарту өчен, машиналар йөри торган юл читенә барып тоташа алмый. Боз, кар өемнәре барлыкка килә һәм халык моңа зарлана.

Шулай ук башка проблема да бар: Лениногорск муниципаль районында теркәлгән автомобильләр саны 32 меңгә якын тәшкил итә, ә урамнарның киңлеге баштан ук машиналар санына кертелмәгән. Безнең шәһәргә якынча 65 яшь, ә урамнар аз гына киңәйде. Хәзер транспорт санын һәм тарихи формалашкан юл челтәрен чагыштырыгыз... Нәтиҗә күренеп тора: Лениногорск юлларының үткәрү сәләте шәптән түгел. Әгәр 10-15 ел элек көндез  үзәк урамнарга техника куярга мөмкин булса, мәсәлән, грейдер, бүген юл буенда тоташ машиналар тора, барлык тротуарлар алар белән тулган. Хәтта төнлә дә машиналарның хәрәкәтенең интенсивлыгы югары, һәм чистарту машиналарын йөртүчеләргә шәһәрне кар өемнәреннән үтү һәм чистартып алу өчен бөтен осталыкларын күрсәтергә туры килә.
Ишегалдында машиналар көндез дә, төнлә дә тора. Идарәче компанияләр һәм торак милекчеләре ширкәтләре машина йөртүчеләрнең алда торган кар җыю турында кисәтүче эленгән белдерүләрне игътибарсыз калдыруларына һәм машиналарны ишегалдында калдыруларына зарлана. Бу коммуналь хезмәтләргә шактый комачаулый, бигрәк тә карны козыреклардан һәм түбәләрдән ташларга кирәк булганда. Әгәр дә сез подъездда җыештыру планлаштырыла дигән белдерүне күрсәгез, машиналарны алырга тырышыгыз. Бу сезгә сыйфатлы хезмәт күрсәтү өчен эшләнә.

Көн саен "АрхГрадСтройКонтроль" МБУ административ-техник инспекциясе хезмәткәрләре һәм тәртип саклау буенча җәмәгать пунктлары хезмәткәрләре  ишегалды территорияләрен контрольдә тота. Тәртип бозулар ачыкланганда баштан ук аны бетерү өчен вакыт билгеләгән күрсәтмә бирелә. Алар  кисәтү рәвешендә административ җаваплылыкка тартыла яки гражданнарга 2 меңнән 3,5 мең сумга кадәр административ штраф салына; вазыйфаи затларга - 15 меңнән 30 мең сумга кадәр; юридик затларга - 200 меңнән 500 мең сумга кадәр.\

Нәтиҗә ясап, шәһәрдә яшәүчеләрнең, барлык милек рәвешләрендәге предприятиеләрнең һәм оешмаларының карны беркетелгән һәм якын-тирәдәге урамнардан чистарту буенча бердәм эш алып бару зарурлыгы турында тагын бер кат искә төшерәсе килә. Шулай ук юл читендә транспорт калдырмауны сорыйбыз. Катлаулы хәлләрне бергәләп башкарып чыгу һәрвакыт җиңелрәк, шуңа күрә яраткан шәһәребез һәрвакыт матур һәм уңайлы булсын өчен бөтен көчебезне куярга кирәк!