Лениногорск мэриясендә район һәм шәһәр Советларының берләштерелгән сессиясе узды

2019 елның 21 августы, чәршәмбе

Бүген мэриянең утырышлар залында Лениногорск районы Башлыгы, шәһәр мэры Рәгать Хөсәенов рәислегендә Лениногорск район һәм шәһәр Советларының берләштерелгән сессиясе узды.

Аның эшендә шәһәр һәм район Советы депутатлары һәм Башкарма комитетының җаваплы хезмәткәрләре, хокук саклау органнары вәкилләре, предприятие, оешма, учреждение җитәкчеләре, иҗтимагый оешмалар, массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре катнашты.

Көн тәртибенә Лениногорск районында хуҗалык итүнең кече формаларын үстерү, ТР дәүләт телләрен һәм ТР Лениногорск районында башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү, Лениногорск районы һәм Лениногорск шәһәре бюджетларына үзгәрешләр һәм өстәмәләр кертү, Лениногорск районы муниципаль милкен хосусыйлаштыруның фаразлау планына (программасына) үзгәрешләр кертү һәм башка мөһим мәсьәләләр кертелгән иде.

Көн тәртибендәге беренче «Лениногорск муниципаль районында хуҗалык итүнең кече формаларын үстерү турында»гы мәсьәлә буенча Лениногорск районы башлыгы урынбасары Сергей Тимаков чыгыш ясады, шулай ук Лениногорск районы Урмышлы авыл җирлеге башлыгы Артур Хәбибуллин чыгыш ясады.

Лениногорск районында шәхси ярдәмче хуҗалыкта 10 меңнән артык гаилә исәпләнә, алар үз хуҗалыкларыннан азык-төлек җитештерә, керем ала. Ел саен республика бюджетыннан савым сыерлары, кәҗәләр һәм кәҗәләр асрауга субсидияләр ала. Шәхси ярдәмче хуҗалыкларга ярдәмнең башка төре-таналар сатып алуга субсидия, шулай ук яшь кош-кортлар сатып алуга субсидияләр дә бирелде.

Лениногорск муниципаль районында ТР дәүләт телләрен һәм ТРның башка телләрен саклау, өйрәнү һәм үстерү турында район Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Владимир Друк мәгълүмат бирде.

Сессиядә тагын берничә мөһим мәсьәлә каралды, барлык мәсьәләләр буенча тиешле карарлар кабул ителде.