ТР Кадастр палатасы гражданнарга хезмәт күрсәтү тәртибе турында сөйләде

2019 елның 17 июле, чәршәмбе

2019 елның 16 июлендә Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасында республика халкы өчен Кайнар линия оештырылды. 10.00 сәгатьтән 12.00 сәгатькә кадәр ТР буенча Кадастр палатасының планлы бүлеге башлыгы Ксения Кузнецова гражданнарның мәгълүмат, белешмә, аналитик һәм консультация хезмәтләре күрсәтү тәртибе турындагы сорауларына җавап бирде. Кайбер сорауларга җаваплар белән танышыгыз:

ТР Кадастр палатасы нинди консультацияләр бирә?

Татарстанлылар консультация нәтиҗәләре буенча язма резолюция әзерләү һәм әзерләмичә генә, күчемсез милек объектлары әйләнешенә бәйле консультацияләр алу өчен мөрәҗәгать итә алалар. Белгечләр шулай ук Росреестр боерыклары белән расланган xml –схемаларның, шул исәптән ЕГРНДАГЫ объектларның кисешүе предметына туры килүенә xml-документларны тикшерәчәкләр, килешү проектларын гади язма формада әзерләргә ярдәм итәчәкләр. Квалификацияле белгечләр күрсәткән консультация ярдәме күчемсез милек объектларын кадастр исәбенә куюны туктатып тору яки бирүдән баш тарту турында карарлар санын киметергә ярдәм итә.

Курьер документлар китерү буенча хезмәт күрсәтәме?
Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы гражданнарга һәм оешмаларга бердәм дәүләт күчемсез милек реестрыннан (ЕГРН) белешмәләр бирү һәм ЕГРН дан мәгълүматлар өземтәләре бирү турында сораулар кабул итү буенча күчмә кабул итү хезмәте күрсәтә. Күчмә кабул итүнең өстенлеге шунда: учреждениегә бару һәм чиратта тору кирәк түгел, Кадастр палатасы белгечләре гариза бирүчеләргә уңайлы вакытта килә, шул рәвешле хезмәт күрсәтү вакыты 1-2 календарь көнгә кадәр кыскара.

Объект төзелеше башланыр алдыннан җирлекләрдә нокталарны чыгару мөһимме?
Урынга урыннар чыгару-җир кишәрлеге чикләренең борылыш нокталарының межалы билгеләре ярдәмендә җирлекләргә беркетү (күчемсез милек реестрында булган мәгълүматлар буенча). Бу процедураны үткәрүнең төп шарты - җир кишәрлегенең чикләре аныкланырга тиеш, ягъни ызанлау үткәрелергә тиеш. Бу эшне үткәрү нәтиҗәсендә сезнең документларда (шулай ук ЕГРНда) урнашкан чикләрнең координатлары җирлектә колышкалар белән беркетеләчәк. Җирлектәге нокталарны чыгару, аның күршесе участогында булмавына инану өчен, участокта объект төзелеше башланыр алдыннан мөһим.