Лениногорскида җирле ветераннар оешмасының хисап-сайлау конференциясе узды

2024 елның 19 апреле, җомга

Лениногорск Мәдәният сараенда шәһәр һәм районның сугыш һәм хезмәт ветераннары Советының 13 нче хисап-сайлау конференциясе узды. Чара башланганчы делегатлар һәм кунаклар ветеран активистларының иҗади күргәзмәсе белән таныштылар.

Конференциядә район башлыгы, шәһәр мэры Рәгать Хөсәенов, ТР Ветераннар иҗтимагый оешмасының республика советы рәисе Хәбир Иштирәков, Әлмәт районы Ветераннар советы рәисе Владимир Яшанин, район һәм шәһәр оешмаларының ветераннар советы рәисләре һәм вәкилләре катнашты.

Ветераннар советы рәисе Анатолий Кондратьев оешманың биш еллык эшчәнлеге турында сөйләде.

Бүгенге көндә оешма 60ка якын беренчел ветеран оешмасын берләштерә, аларның 24е авыл җирлекләре территорияләрендә актив иҗтимагый эшчәнлек алып бара.

Эшнең бер юнәлеше-төрле мәдәни, социаль һәм тарихи проектларны эшләү һәм гамәлгә ашыру.

Россия Президенты грантына "Минем йөрәгемдәге солдат исеме" дип аталган Бөек Ватан сугышында катнашучыларның 1000 паспорты ясалган. Бу катлаулы эштә авыл җирлекләре башлыклары, барлык авылларның ветераннар советы рәисләре, шәһәр ветераннары зур ярдәм күрсәттеләр. Чөнки каберләрне табар өчен шәһәрдә һәм авылда дистәләгән зиратларга барырга туры килде, - дип билгеләп үтте Анатолий Арсентьевич.

Махсус хәрби операциянең беренче көннәреннән үк ветераннар, Президиум һәм Совет әгъзалары гуманитар ярдәмгә кушылганнар. Азык-төлек, кием һәм аяк киеме, гигиена чаралары җибәрелгән һәм җиһазлар сатып алу өчен акча җыелган.

Ветераннар үз эшләрендә яшьләрне патриотик тәрбияләүне, аларга Ватанга хөрмәт һәм тугрылык тәрбияләүне мөһим юнәлеш дип саныйлар. Ветераннар советында лекторлар төркеме оештырылган, аны атказанган укытучы Николай Степанов җитәкли. Алар мәктәпләрдә еш кунак булалар. Мәктәп укучылары да ветераннар Советына чакырыла, алар белән әңгәмәләр үткәрелә.

Татарстан Республикасы Ветераннар советы рәисе Хәбир Иштирәков районның ветераннар оешмасы эшчәнлеген уңай бәяләде һәм алга таба да уңышлар теләде.

Район башлыгы Рәгать Хөсәенов үз чыгышында билгеләп үткәнчә, безнең ветераннар шәһәр һәм авылның массакүләм чараларында актив катнашалар. Ул барысына да да оешма эшендә, шәһәр һәм район эшчәнлегендә актив катнашулары өчен рәхмәт белдерде.

Конференциядә ветераннар советы эше югары бәяләнде һәм бертавыштан карар белән Анатолий Кондратьев шәһәр һәм район ветераннар Советы рәисе итеп яңадан сайланды.