Лениногорск районында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү комиссиясенең чираттагы утырышы узды

2021 елның 28 июле, чәршәмбе

Бүген мэриянең утырышлар залында Лениногорск муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Зөлфия Михайлова рәислегендә юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү комиссиясенең киңәйтелгән утырышы узды.

Муниципаль комиссия әгъзалары һәм чакырылганнар Россия Эчке эшләр министрлыгының Лениногорск районы буенча ЮХИДИ бүлеге башлыгы Виталий Слабодинның 2021 елның 1 яртыеллыгы нәтиҗәләре буенча Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү һәм юл-транспорт һәлакәтләре санын һәм аларның авыр нәтиҗәләрен киметү чаралары турындагы доклады белән таныштылар. 2021 елның 6 ае эчендә Лениногорск районы территориясендә 24 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 1 җәяүле һәлак булган, 26 кеше җәрәхәтләнгән. Юл-транспорт һәлакәтләренең төп сәбәпләре – машина йөртүчеләрнең каршы як полосага чыгуы-6 юл-транспорт һәлакәте, аларда 8 кеше зыян күргән.

2021 елның 1 яртыеллыгында юл-транспорт имгәнүләрен профилактикалау буенча үткәрелгән эшләр турында Мәгариф идарәсе начальнигы урынбасары, 11 нче гимназия директоры, «Юл хәрәкәте иминлеге» дәүләт бюджет учреждениесенең Лениногорск бүлекчәсе начальнигы, Яңа Чыршылы һәм Сугышлы авыл җирлекләре башлыклары сөйләде.

Лениногорск муниципаль районы Башкарма комитетының эшләр идарәчесе Елена Ненад ТР Президентының «Татарстан Республикасында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү чаралары турында» 2014 елның 6 декабрендәге 1115 номерлы Указы һәм ТР Министрлар Кабинетының «Татарстан Республикасында юл хәрәкәте иминлеген арттыру, юл-транспорт һәлакәтләрен киметү, аларның авыр нәтиҗәләрен киметү буенча чараларны гамәлгә ашыру турында» карары, ТР Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча Хөкүмәт комиссиясенең 2002 елның 1 номерлы карары үтәлеше турында хәбәр итте.

Докладчылар тарафыннан җиткерелгән мәгълүматны игътибарга алдылар.

Комиссия рәисе Зөлфия Михайлова ТР Президенты Указын үтәү буенча системалы эшне дәвам итәргә, урам-юл челтәрен карап тотуда ачыкланган җитешсезлекләрне бетерү буенча чаралар күрергә, тизлек режимын үтәүне тикшерү өчен рейдлар үткәрергә, даими автобус, шәһәр яны һәм муниципальара маршрутларда пассажирлар һәм багаж ташуны гамәлгә ашыручы предприятиеләр эшчәнлегенә контрольне көчәйтергә, балалар һәм яшүсмерләр катнашында юл-транспорт һәлакәтләренең һәр факты буенча тикшерүләр үткәрүне тәэмин итәргә кушты.