Пенсиягә чыгу өчен документларны ничек җыярга?

2021 елның 27 июле, сишәмбе

Укучыларыбызның сорауларына без Лениногорск районында клиентлар хезмәте (бүлек хокукларында) җитәкчесе Айгөл Исламовадан җавап бирүен сорадык. Ул ассызыклаганча, Россия Пенсия фондының ТР буенча территориаль органнары булачак пенсионерлар белән шәхси (персонификацияләнгән) исәпкә алу белешмәләре буенча пенсияне вакытында һәм дөрес итеп билгеләү өчен алдан эш алып баралар. Бу эш нәтиҗәсендә пенсияне кыска вакыт эчендә һәм максималь отышлы күләмдә билгеләү өчен мәҗбүри пенсия иминияте системасында гражданнарның пенсия хокуклары турында мәгълүматлар ачыклана.

Россия Пенсия фондының рәсми сайтында яки дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталында гражданның шәхси счетыннан өземтә алырга була. Бу җыентыкта хезмәт эшчәнлегенең рәсми чорлары, шәхси пенсия коэффициентларының стажы һәм саны, шулай ук алар формалаша торган кешеләр өчен пенсия тупланмалары суммасы чагылдырыла.

— Лицевой счет белән танышканнан соң, гражданинга бу белешмәләр белән Пенсия ведомствоның территориаль органына килешү турында хәбәр итәргә кирәк. Әгәр дә лицевой счеттагы нинди дә булса мәгълүмат исәпкә алынмаса яисә тулысынча исәпкә алынмаса, аларны төгәлләштерү һәм раслаучы документлар белән КФҮкә яки эш бирүче аша, документларны ПФРның территориаль органнарына тапшыру өчен, мөрәҗәгать итәргә кирәк. РПФның клиентлар хезмәтләре шулай ук әлеге мәсьәлә буенча гражданнарны кабул итә.

Документларны кабул иткәннән соң, Пенсия идарәсе белгечләре аларны рәсмиләштерүнең дөреслеген һәм шәхсиләштерелгән исәпкә алу күрсәткечләренә туры килүен бәялиячәкләр. Ә кирәк булганда, җитмәгән документларны мөстәкыйль соратып алалар, граждан эшләгән архивларга һәм оешмаларга запрослар җибәрәчәкләр һәм аңа бу эшнең нәтиҗәләре турында хәбәр җибәрәчәкләр.