Бүген Лениногорск районында яшәүче хатын-кызлар 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтә

2020 елның 4 августы, сишәмбе

Бүген якташларыбыз Рәкибә Абзалтдин  кызы Вәлиева һәм Соловьева Елена Евдокимовна үзләренең 90 яшьлек юбилейларын билгеләп үтәләр. Алар икесе дә хезмәт ветераннары һәм тыл хезмәтчәннәре.

Вәлиева Рәкибә Абзалтдин кызы Сарабиккол авылында күп балалы гаиләдә туа. Алар алты кыз була. Җиде еллык мәктәпне тәмамлап, колхозга эшкә китә. Сугыш елларында хезмәт хакы эшләү өчен иртәдән төнгә кадәр эшләделәр. 1953 елда Вәлиев Заһит Закир улына кияүгә чыга һәм Лениногорскига күчеп килә. Алар бергәләп өч бала тәрбияләп үстергәннәр. Ветеран 25 елдан артык «Иркәннефть» нефть-газ чыгару идарәсендә переплетчы булып эшли  һәм  пенсиягә китә . Бүген ул 8 онык өчен яраткан әби. Предприятие ветераннары Советы, туганнарының кайгыртучанлыгы белән сугарылган һәм барысына да тынычлык һәм игелек тели.

Соловьева Елена Евдокимовна  Иске Писмән авылында туа. Сугыш елларында Писмән совхозында эшли. Хезмәт эшчәнлеген дәүләт иминиятендә эшли һәм  пенсиягә чыга. Улы һәм кызы бар. Ике оныгы бар.

«Елена Евдокимовна тыйнак, игелекле һәм бик тырыш хатын-кыз», - диләр аның турында күршеләре. Аны юбилее белән 6 нчы ТОС, Росгосстрах җитәкчелеге Фәйрушина Гөлфия Уел кызы котладылар.

Тыл хезмәтчәннәрен район башлыгы урынбасары Гөлфирә Рафикова җылы котлады. Ул ветераннарга нык сәламәтлек, озын гомер, якыннарының игътибарын теләде һәм В.В. Путинның Котлау хатын һәм район башлыгы, шәһәр мэры Рәгать Хөсәенов исеменнән бүләкләр тапшырды.