Лениногорскида БДД буенча комиссиянең чираттан тыш киңәйтелгән утырышы узды

2024 елның 19 апреле, җомга

Бүген мэрия утырышлар залында Лениногорск районы Башлыгы Рәгать Хөсәенов рәислегендә юл хәрәкәте иминлеге буенча комиссиянең чираттан тыш киңәйтелгән утырышы булды.

Утырыш эшендә ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ ОСБ командиры, полиция подполковнигы Айрат Исмәгыйлев, комиссия әгъзалары, юл һәм транспорт хезмәтләре предприятиеләре җитәкчеләре, авыл җирлекләре башлыклары һәм уку йортлары җитәкчеләре катнашты.

Юл хәрәкәте куркынычсызлыгын тәэмин итү һәм юл-транспорт һәлакәтләре санын киметү, тимер юл кичүләрендә юл хәрәкәте куркынычсызлыгын киметү, шәхси мобильлек чаралары катнашында юл-транспорт травматизмын профилактикалау чаралары турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Лениногорск районы буенча бүлегенең ЮХИДИ идарәсе башлыгы Елена Никитина чыгыш ясады.

Ел башыннан 10 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, алар нәтиҗәсендә 4 кеше һәлак булган, 9 кеше яраланган. 2024 елның 1 кварталында безгә аерым махсус батальон экипажларының 25 сәфәре башкарылган. Юл-транспорт һәлакәтләренең төп сәбәпләре булып транспорт чарасының йөрү өлешендә урнашу кагыйдәләрен бозу 4 юл – транспорт һәлакәте һәм җәяүлеләрнең юл – транспорт һәлакәтен бозу 2 юл-транспорт һәлакәте тора.

ЮХИДИ хезмәткәрләре җәяүлеләр үтү урыннарында һәм алар янында транспорт чаралары кую белән бәйле хокук бозуларны кисәтү буенча эш алып бара. Ел башыннан әлеге хокук бозу өчен 34 шофер җәлеп ителгән.

Шулай итеп, бүгенге көндә ачыкланган хокук бозуларны Дәүләт хезмәтләре аша, халык инспекторына урнаштыру мөмкинлеге бар, шулай ук мөрәҗәгатьне Дәүләт автоинспекциясе идарәсе рәсми сайтында, Лениногорск Дәүләт автоинспекциясе телеграмма-каналында урнаштырырга, шулай ук Лениногорск шәһәре ЮХИДИ электрон почтасы адресына җибәрергә мөмкин Len.gibdd@mail.ru яки полиция бүлегенең дежур бүлегенә 02 яки 102 номеры буенча хәбәр итәргә була.

Рәсми өлештән соң Лениногорск шәһәрендә 2 нче мәктәп педагогы Людмила Егоровага хезмәттәшлек, югары профессионализм һәм юл хәрәкәте иминлеген профилактикалауда ярдәм иткәне өчен «Юл хәрәкәте иминлеге» дәүләт бюджет учреждениесенең Рәхмәт хаты тапшырылды.

Юл хәрәкәте иминлеге буенча Комиссия узган чорда башкарылган эш нәтиҗәләре белән танышты һәм берничә чаралар күрде, шулай ук тиешле киңәшләр әзерләде. Көн тәртибендәге барлык мәсьәләләр буенча карарлар кабул ителде, алар авариялелекне киметүгә генә түгел, ә Лениногорск районында юл хәрәкәте куркынычсызлыгын арттыруга да юнәлдерелгән.