Татарстан Росреестрының кайнар линиясенә мөрәҗәгать итүчеләр өчен мөһим мәгълүмат

2020 елның 9 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе бу атнада гражданнар күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу туктатылган очракта, аларга нәрсә эшләргә кирәклеген һәм сәбәпләрен 2020 елның 30 апреленә кадәр юкка чыгарырга кирәклеген белергә мөмкин булган кайнар линия эшли башлады. Исегезгә төшерәбез, әлеге кайнар линияне апрель дәвамында көн саен 8.00 дән 12.00 гә кадәр һәм 13.00 дән 17.00 гә кадәр үткәрү планлаштырыла.

Беренче көнне үк "кайнар линия" гә 120дән артык кеше шалтыратты. Шул ук вакытта, игълан ителгән кайнар линия темасына карамастан, гражданнарның күбесе КФҮнең эш тәртибе белән кызыксындылар.Шуңа бәйле рәвештә, "Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге» ДБУ Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенең структур бүлекчәсе булып тормый, дип аңлатабыз.Бүгенге көндә Татарстан КФҮ рәсми сайтында mfc16.tatarstan.ru " 12 апрельгә кадәр Татарстанда "Минем Документлар" офислары эшләмәячәк. Күп функцияле үзәкләрдә гражданнарны кабул итүне яңарту турындагы карар Татарстан Республикасында эпидемиологик хәл нигезендә кабул ителәчәк". Шулай итеп, КФҮ эшчәнлегендә мөмкин булган үзгәрешләр турында учреждениенең рәсми сайты аша белергә мөмкин mfc16.tatarstan.ru яки Сайтта күрсәтелгән бердәм белешмә телефоны буенча: 8(843) 222-06-20.

Әгәр сезнең күчемсез милеккә хокукларны дәүләт теркәвенә алуны туктатып тору белән бәйле сорауларыгыз булса, Татарстан Росреестрының кайнар линиясенә 8 (843) 255 25 71 телефон номеры буенча шалтыратырга мөмкин. Шулай ук исегезгә төшерәбез, барлык сораулар, шул исәптән документларның әзерлеге турында Росреестрның 8-800-100-34-34 бердәм түләүсез телефонына шалтыратырга мөмкин.

"Күчемсез милек объектларын кадастр исәбенә алу һәм аларга милек хокукын теркәү, шулай ук милек хокукын күчерү бары тик Росреестрда гына гамәлгә ашырыла, һәм күпчелек очракта, әгәр документлар тәртиптә, исәпкә алу-теркәү гамәлләре бик тиз һәм махсус проблемалардан башка уза. Әмма документларга хокукый экспертиза нәтиҗәләре буенча кисәтүләр ачыкланса, ул вакытта исәпкә алу яки теркәү туктатыла, - дип сөйли Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе эксперты Энҗе Мөхәммәтгалиева. - Әгәр гариза бирүченең туктату турында хәбәрнамәсе бар икән, нәкъ менә бу хәл килеп чыккан барлык сәбәпләр дә күрсәтелсә, апрель азагына кадәр аларны юкка чыгарырга кирәк, борчылмаска, безгә кайнар линиягә мөрәҗәгать итәргә киңәш итәбез. Консультант килеп туган ситуациядә мәсьәләне хәл итү вариантлары турында сөйләячәк. Шулай ук игътибар итәсем килә, туктатып тору-күчемсез милекне теркәүдән баш тарту түгел әле. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе туктатылган Документлар баш тартуга кадәр җиткерелмәсен өчен бөтен көчне куячак».

Игътибарга

Исәпкә алу-теркәү гамәлләрен туктатып торуның сәбәпләре турында җентекләбрәк «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында»Федераль законның 26-218 статьясында танышырга мөмкин.Иң еш очрый торган документлар: тулы булмаган документлар пакеты тәкъдим ителде;документлар дөрес рәсмиләштерелде; теркәлү өчен гариза дөрес бирелмәде;гариза тиешле зат тарафыннан бирелде;документларга хокукы булмаган зат тарафыннан кул куелды, яки теркәү гамәлләре кылу хокукы булмаган зат; милеккә түләтү, арест салынды яки теркәү гамәлләренә тыю кертелгән.; бердәм дәүләт имтиханнарында техник характеристикалар арасында аерым каршылык бар.