Азык-төлек продуктлары бирү автоматлары аша мәктәпләрдә балаларга өстәмә туклану оештыру мәсьәләләре буенча «кайнар линия» үткәрү турында

2020 елның 14 феврале, җомга

2020 елның 17 февраленнән 02.03.2020 елга кадәр Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең территориаль бүлегендә (Татарстан) Әлмәт, Зәй, Лениногорск, Сарман районнарында азык-төлек продуктлары бирү автоматлары аша мәктәпләрдә өстәмә туклану оештыру мәсьәләләре буенча тематик консультация бирү оештырылды.

Гомуми белем бирү оешмаларында азык-төлек продуктларын буфетлар һәм автомат бирү аппаратлары аша гамәлгә ашыруга карата санитария законнарының гамәлдәге таләпләре

Мәгариф оешмаларында төп туклану белән беррәттән өстәмә туклану гамәлгә ашырылырга мөмкин, мәсәлән, «гомуми белем бирү учреждениеләрендә, башлангыч һәм урта һөнәри белем бирү учреждениеләрендә укучыларны туклануны оештыруга санитар-эпидемиологик таләпләр» 7 ПиН 2.4.5.2409-08 кушымтасында булган продуктлар һәм ризыклар, мәсәлән:

крем кондитер эшләнмәләре (пирожный һәм тортлар),
квас,
эшкәртелмәгән ит гастрономия эшләнмәләре һәм казылыклар;
фритюрда кыздырылган азык-төлек продуктлары һәм эшләнмәләр;
кофе натураль, шул исәптән энергетика эчемлекләре,
алкоголь,
газлы эчемлекләр,
сөт продуктлары һәм үсемлек майлары нигезендә туңдырма,
чәйнәү резинасы,
кымыз һәм этанол (0,5%) булган башка кислород продуктлары,
карамель

Өстәмә туклану өчен продукция ассортименты мәгариф учреждениесе җитәкчесе һәм (яисә) җәмәгать туклануын оештыру җитәкчесе тарафыннан раслана һәм Роспотребнадзор органнары белән килештерелә.

Лениногорск районында “кайнар” линия телефоны 5-76-43, консультация вакыты - 8.00 сәгатьтән 17.00 сәгатькә кадәр.

Сәүдә автоматларын кую турында карар кабул ителгән очракта, белем бирү оешмасы ата-аналарның, балаларның законлы вәкилләренең фикерен исәпкә алырга тиеш, автоматларның эчке өслеген атналык санитар эшкәртүне үткәрү һәм сатыла торган продуктларның яраклылык срокларын үтәүне тикшереп тору буенча аларга хезмәт күрсәтүче оешманың йөкләмәләрен, ягулык салу режимын, шулай ук продукциянең сыйфаты һәм куркынычсызлыгы турындагы документларны тикшереп торуны күздә тотарга тиеш.

Моннан тыш, белем бирү учреждениеләрендә азык-төлек продуктлары белән автоматлаштырылган сәүдә итүне оештыру башта мәгариф оешмасы проектында каралмаган аппаратлар урнаштыруны күздә тота. Азык-төлек продуктлары белән автомат сәүдә итү аппаратлары керү юлларында урнашырга һәм рекреацияләрнең, холлларның, коридорларның файдалы мәйданын киметергә тиеш түгел.