Бөек Ватан сугышы ветераны 95 яшьлек юбилеен билгеләп үтте

2019 елның 13 декабре, җомга

Бу кышкы көндә Бөек Ватан сугышы ветераны Александра Макаровна Рутковская үзенең 95 яшьлек юбилеен каршылады. Туганнары, дуслары, күршеләре - барысы да юбилярны котларга ашыкты. Шундый тантаналы көндә Александра Макаровнаны җирле администрация, ТОС вәкилләре   котлап, Россия Президенты Владимир Путинның котлау хатын  һәм район башлыгының истәлекле бүләген тапшырдылар.

Александра Макаровна тумышы белән Воздвиженка авылыннан, анда аның балачагы уза. 1942 елга кадәр колхозда сыер савучы булып эшли, аннары яшь кызны, тимер юл юлларын торгызу өчен, фронтка озаталар. Аннан ул нибары  1945 елның сентябрендә генә кайта.

Сугыштан соң юбиляр ОРСта эшли, пенсиягә Госстрах идарәсеннән чыга. Шактый олы яшенә карамастан, Александра Макаровнаның хәтере нык.  Өч бала тәрбияләгән. Хәзерге вакытта язмабыз герое кызы белән яши. 3 оныгы, 6 оныкчыгы бар. Үзенең юбилеенда Александра Рутковская кунакларга һәм якыннарына тормыш авырлыкларын  кичерергә аңа оптимизм һәм хезмәт сөючәнлек ярдәм итте, дип белдерде.