Лениногорск районында авыл хуҗалыгы буенча семинар-киңәшмә үтте

2019 елның 8 июле, дүшәмбе

Лениногорск районында «Лениногорск Агрофирмасы» ҖЧҖ базасында "Бөртекле культуралар, рапс үстерүнең заманча технологияләре" темасына семинар-киңәшмә узды.

Чарада "Татагролизинг-Агро" ҖЧҖ генераль директоры Валеев И.Г., "Татагрохимсервис" АҖ компанияләре төркеме генераль директоры Кәлимуллин Р.С., районның Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе Башлыгы Шамарданов И.А., Татарстан Республикасы Кама аръягы зонасының унбер районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе белгечләре, Татарстан Республикасы Кама аръягы зонасының унбер районы хуҗалыклары җитәкчеләре һәм агрономнары катнашты.

Семинар-киңәшмәне ачу тантанасында чыгыш ясап, Илһам Вәлиев катнашучыларны «ТАЛ-агро»ИК ҖЧҖгә кергән агрофирмаларның башкарылган эшләре белән таныштырды. Лениногорск районында «Лениногорский агрофирмасы» ҖЧҖдә 26 мең гектар сөрү җире бар. Бөртекле һәм азык культураларыннан тыш, биредә бәрәңге һәм техник культуралар: шикәр чөгендере, рапс һәм көнбагыш үстерелә.

"Питрәч районында 70 сорт һәм авыл хуҗалыгы культураларының гибрид үстерелә торган ярдәмче хуҗалык кырларында тупланган тәҗрибә безгә чүп үләннәре, авырулар, корткычларга бәйле проблемалар комплексы өчен, шулай ук үсемлекләрне кирәкле туклану элементлары белән тәэмин итүдә хәл итәргә мөмкинлек бирә. Вегетация дәвамында куллану өчен "Татагрохимсервис" АҖ үзенең ике базасыннан "Карбамидное-аммиак катнашмасы (КАС) "сыек ашлама алып кайту мөмкинлегенә ия", – дип сөйләде үз чыгышында "Татагрохимсервис " АҖ компанияләр төркеме генераль директоры Рөстәм Кәлимуллин.

"Татагрохимсервис"АҖ белгечләре бөртекле культуралар һәм рапс җитештерү технологиясе, уңышны проектлау өчен туфрак һәм яфраклы диагностика белән таныштырдылар. Сабан бодае басуында карны туфракка кертү өчен техника күрсәтелде.