Татарстан Росреестры: банкротлык турында

2019 елның 24 мае, җомга

Күптән түгел Татарстан Росреестры физик затларның банкротлыгы мәсьәләләре буенча кайнар телефон линиясе үткәрде өч сәгать эчендә кайнар линиягә 70тән артык шалтырату килде! Гражданнар сорауларына Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең үзеннән-үзе көйләнә торган оешмалар өлкәсендә контроль (күзәтчелек) бүлеге башлыгы Гөлия Елесина җавап бирде. Әлеге теманың актуальлеген исәпкә алып, сезнең игътибарыгызга төп сорауларга җавапларны тәкъдим итәбез.

Һәр процедураның асылы нидә?

Бурычларны реструктуризацияләү, дөнья килешүендә кебек үк, түләү сәләтен торгызу һәм кредиторлар таләпләрен канәгатьләндерү мөмкинлеге карала, йөкләмәләрне үтәүнең оптималь шартлары сайлап алына. Иң мөһиме-финанс идарәчесенең бурычларны реструктуризацияләү процедурасында катнашуы. Милекне сату процедурасы кредиторларның таләпләрен канәгатьләндерү өчен милекне сатуны күздә тота.

Гражданны банкрот дип тану турында гариза кем бирә ала?

Граждан, конкурс кредиторы, вәкаләтле орган (салым хезмәте) гражданны банкрот дип тану турындагы гариза белән Арбитраж судына мөрәҗәгать итү хокукына ия.

Кайсы шартларда гражданин банкрот дип танылырга мөмкин?

Гражданны банкрот дип тану турындагы гариза гражданинга карата таләпләр 500 мең сумнан да ким булмаган тәшкил итсә һәм күрсәтелгән таләпләр әлеге Федераль закон белән башкасы каралмаган көннән өч ай эчендә үтәлмәгән булса, Арбитраж суды тарафыннан кабул ителә.

Бу турыда тулырак сайтның рус телендәге вариантында.