Лениногорск мэриясендә район һәм шәһәр Советларының берләштерелгән сессиясе узды

2019 елның 20 марты, чәршәмбе

Бүген мэриянең утырышлар залында Лениногорск районы башлыгы, шәһәр мэры Рәгать Хөсәенов рәислегендә Лениногорск район һәм шәһәр Советларының берләштерелгән сессиясе узды.

Аның эшендә шәһәр һәм район Советы һәм Башкарма комитетының җитәкче һәм җаваплы хезмәткәрләре, хокук саклау органнары вәкилләре, предприятие, оешма, учреждение җитәкчеләре, җәмәгать оешмалары, массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре катнашты.

Көн тәртибенә Лениногорск районында кече һәм урта эшмәкәрлекне үстерү, контроль-хисап палатасының эше, Лениногорск муниципаль районы һәм Лениногорск шәһәре Уставындагы үзгәрешләр, Иҗтимагый совет турындагы нигезләмәгә үзгәрешләр һәм КДН составына үзгәрешләр кебек мәсьәләләр куелган иде.

Көн тәртибендәге беренче мәсьәлә - «Лениногорск районында кече һәм урта эшмәкәрлекне үстерү» буенча Лениногорск муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесенең икътисад буенча беренче урынбасары Зөлфия Михайлова чыгыш ясады.

Лениногорск районы башлыгы Рәгать Хөсәенов башкарма комитетка кече һәм урта бизнесны үстерү өлкәсендә дәүләт сәясәтенең төп юнәлешләрен гамәлгә ашыру, кече һәм урта бизнеска һәм эшмәкәрлеккә ярдәм итү, Лениногорск районы территориясендә кече һәм урта бизнесны һәм эшмәкәрлекне тотрыклы үстерү өчен уңай шартлар тудыру буенча эшне дәвам итәргә кушты. Шулай ук Лениногорск муниципаль районының Татарстан Республикасының 2030 елга кадәр социаль-икътисадый үсеше стратегиясен гамәлгә ашыруда катнашуы һәм районда кече һәм урта бизнес субъектларына һәм эшкуарлык субъектларына консультацион, оештыру-методик һәм мәгълүмати ярдәм күрсәтү буенча гамәлдәге тәҗрибәсен дәвам итәргә, диелде.

Лениногорск муниципаль районы Советының 2016 елның 14 июлендә кабул ителгән 72нче номерлы карары белән расланган Татарстан Республикасы «Лениногорск муниципаль районы» муниципаль берәмлеге каршындагы Иҗтимагый совет турындагы нигезләмәгә үзгәрешләр кертү турындагы мәсьәлә буенча Лениногорск шәһәре башлыгы урынбасары Гөлфирә Рафикова чыгыш ясады. Татарстан Республикасы «Лениногорск муниципаль районы» муниципаль берәмлеге каршындагы Иҗтимагый совет турында нигезләмәгә  түбәндәге үзгәрешләр кертелә:

2 нче бүлекнең  2.2.1 пунктын түбәндәге эчтәлек белән тулыландырырга:

2.2.1 "Лениногорск муниципаль районы" муниципаль берәмлеге территориясендә коррупциянең таралуына һәм коррупциягә каршы сәясәт чараларының нәтиҗәлелегенә мониторинг оештыру һәм үткәрү»;

Лениногорск шәһәре муниципаль берәмлеге территориясендә коррупциягә каршы пропаганда, мониторинг һәм халыкка коррупция проблемалары буенча мәгълүмат бирүнең бердәм территориаль системасын булдыруга булышлык итү";

Лениногорск муниципаль районы җирле үзидарә органнарында коррупциягә каршы юнәлештәге чараларны башкаруны координацияләү, шулай ук башкарылган эшләрне анализлау һәм бәяләү;

Коррупциягә каршы тору өлкәсендә Лениногорск муниципаль районы җирле үзидарә органнарында эшне камилләштерү һәм системалаштыру буенча тәкъдимнәр әзерләү;

Югары коррупция куркынычы өлкәсендә коррупциягә каршы үз-үзеңне тоту күнекмәләрен, шулай ук коррупциягә каршы тору күнекмәләрен формалаштыру максатларында Лениногорск муниципаль районы халкын, муниципаль хезмәткәрләргә аңлату һәм агитацияләү өлкәсендә чаралар оештыру буенча рекомендацияләр эшләү».

Сессиядә тагын берничә мөһим мәсьәлә каралды, барлык мәсьәләләр буенча тиешле карарлар кабул ителде.